Неизвестни подробности за Коневъдство

Създаване на леко впрегатен кон за езда, който трябва да задоволи нуждите на новосформираната българска армия и полиция.

Животновъдството е отрасъл в първичния икономически сектор, който се занимава с развъждане и отглеждане на селскостопански животни и получаване на продукция от тях.

ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ Дневна, дистанционна или смесена

Практически целогодишно се отглеждат на открито и в повечето случаи дори не се извършва подхранване през зимния период.

Племенни ядра от рисисти коне имаше в конезаводите „Стефан Караджа" и „Хан Аспарух", а днес са основно в някои частни племенни ферми в страната.

Професионални сдружения и организации – Съюз на птицевъдите в България

Коневъдство и конна езда – трета степен на професионална квалификация. Обучението е свързано с усвояване на методите за отглеждане и развъждане на коне.

Една от емблемите на родното коневъдство е породата Български спортен кон (БСК), която през последните години се превърна и в една от най-разпространените в нашата страна.

Подобно на коневъдство на хибриди, отглеждането на магарета се е извършвало като по-евтина и по-непретенциозна алтернатива на коневъдството. Предимно в селските региони това е била алтернативата вместо притежаване на кон.

Рибните стопанства в България са пъстървови и шаранови. Пъстървовите стопанства се зарибяват главно с: дъгова, балканска пъстърва и сивен.

В рамките на срещата Коневъдство беше обяснено, че ще се създаде работна група за проблемите пред този бранш.

За задоволяване нуждите на детските ездови школи от такива коне в страна се развъждат на малки групи коне от породата Шотландско пони в конезаводите Кабиюк гр. Шумен и Ст. Караджа гр. Балчик. Има голямо търсене на конете от тази порода и те се продават на относително високи цени.

Това е най-масово използваната порода за дисциплините на конния спорт в България.

В ход е случният период при конете. Специалистите препоръчват заплождането да се извърши в този период, за да може раждането да бъде следващата пролет.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Неизвестни подробности за Коневъдство”

Leave a Reply

Gravatar